• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İzmir 12 °C

Aliağa Sempozyumu Tamamlandı

Aliağa Sempozyumu Tamamlandı
ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR: “ALİAĞA İÇİN YAPILACAK HER FAYDALI PROJE İÇİN GÖVDEMİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIM”

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ALİAĞA’NIN TÜM YÖNLERİNİ ELE ALAN ‘1.ALİAĞA SEMPOZYUMU’ TAMAMLANDI

Aliağa Belediyesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi’nin kurumsal işbirliği ile birincisi düzenlenen ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze Aliağa Sempozyumu’ tamamlandı.

Aliağa Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘1.Aliağa Sempozyumu’na Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 30 akademisyen katıldı. İki gün süren sempozyumda; tarihten turizme, kültürden coğrafyaya kadar Aliağa’yı tüm yönleriyle ele alan akademisyenler, yaptıkları akademik çalışmaları katılımcılarla paylaştı. 

Hampton By Hilton Aliağa’nın seminer salonunda gerçekleştirilen sempozyum ikinci gününe Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmedali Özkurt, Gökhan Karataş ve Orhan Mahmut Çetiner, ‘Aliağa’nın Antik Kentleri’ kitabının yazarı Sebahattin Karaca, ‘Güzelhisar’ kitabının yazarı Cevat Yıldırım, Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Yiyitalp, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ile Aliağa tarihine ve kültürel birikimine ilgi duyan çok sayıda vatandaş katıldı.

ALİAĞA KAYMAKAMI BAYRAM YILMAZ: “SEMPOZYUM BİZLERE REHBERLİK EDECEKTİR”
Sempozyumun ikinci gün oturumu Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başladı. Aliağa Sempozyumu’nun Aliağa için çok değerli bir çalışma olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bu tür sempozyumların, çalışmaların her saniyesi her virgülü çok değerlidir. Çünkü bu tür çalışmalar ile insanların karşısına çıktığınız zaman doğruları doğru bir kıvamda söylemek zorundasınızdır. Bu sempozyumun Aliağa’nın geçmişini gün yüzüne çıkarttığı gibi günümüzde de bizlere yol gösterecek, rehberlik edecektir. Aliağa’nın avantajları, dezavantajları, desteklenmesi gereken yönleri bu sempozyumda ele alındı. Ayrıca bizler bürokratik hengameler içerisinde bazı şeyleri hep öteliyoruz. Kafamızdaki projeler bazen oturmuyor. Bazen de zaman olmuyor. Bilgi havuzu ortak hafıza birçok şeyi insana hatırlatıyor ve yapabilirim cesaretini aşılıyor. Buradan bilgilenmiş ve yeni işler yapmaya cesaretlenmiş olarak ayrılacağım. Aliağa Sempozyumuna akademik olarak katkı sunan değerli hocalarımıza, sempozyumu programlayan, yükünü çeken değerli belediye başkanımıza ve onun ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

AKADEMİSYENLER ALİAĞA İLE İLGİLİ BİLDİRİLER SUNDU
Kaymakam Bayram Yılmaz’ın konuşmasının ardından bildirilerini sunacak olan akademisyenler barkovizyon eşliğinde sunumlarını gerçekleştirdi. Sempozyumun ikinci gününde; “Aliağa'nın SOKUM (Somut Olmayan Kültürel Miras) Unsurları”, “Tur Rehberlerinin Anlatımlarında Aliağa”, “Seyahat Acentelerinin Tur Programlarında Aliağa”, “Aliağa’nın Turizm Potansiyelinin SWOT Analizi ile Belirlenmesi”, “Aliağa ve Çevresinin Jeolojik Yapısı”, “Aiolis Bölgesinde Kybele Kültü”, “Myrina ve Gryneion’un Territoriumunda Yapılan Araştırmalar”, “Aiolis Kültleri: Genel Bir Bakış”, “Gryneion ve Territoriumu”, “Temaşalık Burnu, Gryneion ve Kalıntıları” başlıklı bildirgeler katılımcılar ile paylaşıldı.

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR: “GÖVDEMİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIM”
Sempozyumun kapanış konuşmasını Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yaptı. Sempozyumda bildiri sunan tüm akademisyenlere Aliağa halkı adına teşekkür eden Başkan Serkan Acar, “Sempozyum süresince Aliağa’nın tartışılması, Aliağa’nın önüne bir vizyon konulması sempozyuma katkı sunan değerli akademisyenlerimizin başarısıdır. Bu sempozyum Aliağa ile ilgili yeni çalıştayların da önünü açmıştır. Ben inanıyorum ki bizim akademisyenlerimiz fırsat verildiği takdirde çok şeyler başarabilir. Akademik eğitimler öyle hiçte kolay olmuyor. Üniversitelerimizi bu ülke için kullanmalıyız. Aliağa Belediye Başkanı olarak şunu çok net söylüyorum. Aliağa ve ülke menfaati için yapacağınız her etkinlik, her faydalı proje için sadece elimi değil gövdemi taşın altına koymaya hazırım. Yeter ki Aliağamız için ülkemiz için bir şeyler yapalım. Yeter ki Atatürk’ün bizlere emanet ettiği cumhuriyette üzerimize yüklenen ‘Muasır medeniyetler seviyesine yükselmek’ misyonu için samimiyetle çalışalım” dedi.

“ALİAĞA İÇİN YENİ BİR SAYFA”
1.Aliağa Sempozyumu’nun Aliağa için yeni bir sayfa olduğuna da değinen Başkan Serkan Acar, “Akademisyenleriyle, iş adamlarıyla, yerel yöneticileriyle, vatandaşıyla Aliağa için artık el ele vermek zorundayız. Sen ben kavgasını bırakmalıyız. Birbirimize destek olmalıyız” dedi.

İki gün süren sempozyum, kapanış konuşmasının ardından katılımcıların Myrina Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Çekilmez ve Yrd. Doç. Dr. Serdar Vardar’ın öncülüğünde yaptığı Myrina Antik Kenti ve Güzelhisar Deltası Gezisi ile sona erdi.  // EGE BASIN GRUBU

aliaga-sempozyum-(1).jpg

aliaga-sempozyum-(1)-001.jpg

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78