• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İzmir 13 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör Örgütleri Arasında Ayrım Yapılmamalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör Örgütleri Arasında Ayrım Yapılmamalı
Çin Halk Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek, 11. G20 Liderler Zirvesi’ne hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı operasyonuna değinerek, “Cerablus’ta DAİŞ’in yenilgiye uğr

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek, 11. G20 Liderler Zirvesi’ne hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı operasyonuna değinerek, “Cerablus’ta DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasından bazıları adeta rahatsızlık duyuyor, bunu anlamak mümkün değil. Türkiye olarak bizler, ülkemizin ve bölgedeki sivillerin güvenliğini sağlamak için elimizi taşın altına koymuş durumdayız” dedi.

Çin’e hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinde kendisine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın da eşlik edeceğini belirtti.

G20 HAN-CÛ Zirvesi’nin kritik bir dönemde toplandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ekonomik krizin üzerinden 8 yıl geçtiğini, bu süreçte G20 ülkeleri olarak güçlü, sürdürülebilir ve dengeli bir büyümeye ulaşmak maksadıyla birçok adım attıklarını ifade etti.

Gelinen noktada, bu adımların küresel büyüme hızını arzu edilen seviyeye taşıyamadığını gördüklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İktisadi faaliyetlerdeki zayıflık devam ederken, emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar, jeopolitik riskler, terörizm ve mülteci krizi gibi sıkıntılar da ülkeler üzerinde yük oluşturuyor. HAN-CÛ Zirvesi, küresel ekonomide yeniden güçlü bir büyümeyi yakalama noktasında atılacak ilave adımları ele almak için iyi bir fırsat olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl G20 Dönem Başkanlığını üstlendiğini ve 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da 10. G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yaptığını anımsatarak, Antalya Zirvesi’nin, G20’nin en başarılı, sonuçları itibariyle en verimli zirveleri arasında yerini aldığını kaydetti.

"BÜYÜME SADECE RAKAMLARDAN İBARET DEĞİL"
Türkiye’nin dönem başkanlığı sırasında özellikle kapsayıcılık ilkesini ve kapsayıcı büyümeyi ön plana çıkardıklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kapsayıcı büyüme dediğimiz zaman büyümenin sadece rakamlardan ibaret olmadığını vurguladık, vurguluyoruz. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere, toplumun tüm kesimlerinin artan refahtan pay almasını sağlamaya çalışmalı, adaletli büyümeyi tesis etmeliyiz. Kapsayıcılık sadece G20 ülkelerinin içerisinde değil, dünya genelinde de hâkim kılınması gereken bir husustur. Gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomiye daha iyi entegre edilmesi, gelişmiş, gelişmekte olan ayrımı olmaksızın bütün ülkelerin faydasınadır. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulanmasına yönelik bir G20 Eylem Planı’nın HAN-CÛ’da kabul edilecek olması, çok olumlu olacaktır” diye konuştu.

"TERÖRİZM VE MÜLTECİ KRİZİ GİBİ MESELELER DE G20 PLATFORMUNDA ELE ALINMALI"
Çin’in dönem başkanlığında bu yıl kapsayıcılık ilkesine G20’nin öncelikleri arasında yer vermesini memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörizm ve mülteci krizi gibi ekonomiyi doğrudan etkileyen meselelerin de G20 platformunda ele alınması gerektiğine dikkat çekti.

"TERÖRE VE TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI DURUŞUMUZ HEP TUTARLI VE İLKELİ OLMUŞTUR"
Antalya Zirvesi’nde terörizme karşı G20 Liderleri olarak ilk kez bir bildiri kabul ettiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Böylece, terörün hiçbir türüne müsamaha göstermeyeceğimizi ortaya koyduk. Bu duruşun bir kez daha teyit edilmesi, hatta tahkim edilmesi önem arz ediyor. HAN-CÛ’da küresel barışı, güvenliği, istikrarı ve dolayısıyla ekonomiyi tehdit eden terör belasıyla mücadele konusunu da görüşeceğiz. Bu vesileyle, ülkemizin mücadele ettiği FETÖ, DHKPC, PKK, PYD/YPG ve DAİŞ gibi terör örgütleri konusunda muhataplarımızdan beklentilerimizi dile getireceğiz. Bizim, teröre ve terör örgütlerine karşı duruşumuz hep tutarlı ve ilkeli olmuştur.”

"TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYRIM YAPILMAMALI"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, baştan beri terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini, iyi terörist-kötü terörist diye bir şeyin olmadığını ifade ettiklerini dile getirerek, “Bir terör örgütünün diğeriyle çatışmaya girmesinin, elindeki kanın temizlemeyeceğini, onu muteber kılmayacağını söyledik. Bilhassa müttefik ve dost ülkeleri, ne sebeple olursa olsun, terör örgütlerini desteklemenin riskleri, tehlikeleri konusunda ikaz etik. Bugün, ikazlarımıza kulak verilmemesinin bedelini tüm bölge ve dünya ödüyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Cerablus ve çevresinin terör örgütlerinden temizlenmesi için Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonların son derece başarılı bir şekilde icra edildiğinin altını çizdi.

“ULUSLARARASI TOPLUM DAİŞ İLE YPG/PYD TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA BİR TERCİH YAPMAK ZORUNDA DEĞİLDİR”
Cerablus’ta hayatın hızla normalleştiğini, bölge halkının gönül rahatlığıyla artık evlerine döndüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “400 kilometrekarenin üzerinde bir alan DAİŞ ve PYD/YPG gibi terör örgütlerinden arındırılmıştır. Çok kısa zamanda elde edilen bu başarı, Özgür Suriye Ordusu’nun, DAİŞ’le pekala mücadele edebileceğini de ortaya koymuştur. Uluslararası toplum DAİŞ ile YPG/PYD terör örgütleri arasında bir tercih yapmak zorunda değildir. Zira bu iki örgüt arasında yöntem, hedef, insan hayatına bakış açısı itibariyle hiçbir fark yoktur. Ne var ki, son günlerde, Batı’daki bazı çevrelerin yaptıkları açıklamaları hayretle karşılıyoruz. Cerablus’ta DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasından, bazıları adeta rahatsızlık duyuyor, bunu anlamak mümkün değil. Türkiye olarak bizler, devlet olarak, ordumuzla, ülkemizin ve bölgedeki sivillerin güvenliğini sağlamak için, elimizi taşın altına koymuş durumdayız” dedi.

"Burada artık Batı dünyası bir tercih yapmak durumundadır, ya terörden yanasınız, terörizmden yanasınız ya da terörizmin, terörün karşısındasınız" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye olarak daha önce ifade ettiğim hususları burada tekrarlamakta fayda görüyorum, Fırat Kalkanı Harekatı’nın amacı sınır bölgemizdeki terör örgütlerinin ülkemiz, vatandaşlarımız için bir tehdit olmaktan çıkarılmasıdır. Cerablus’tan, sınır bölgemizdeki Suriye’nin kuzeyindeki şehirlerden sürekli olarak şehirlerimize roketlerle yapılan saldırıları biz duymamazlıktan gelemeyiz. 100’ü aşkın insanımızın bütün bu atılan roketler neticesinde ölmüş olduğu sınır bölgesindeki şehirlerimizi biz bir kenara bırakamayız. Hiç kimse bizden güney sınırımızda bir terör koridorunun oluşmasına rıza göstermemizi beklemesin.”

"ULUSLARARASI KOALİSYONLA VE İŞ BİRLİĞİ HALİNDE OPERASYONLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kesinlikle Suriye’nin kuzeyinde, bizim de güneyimizde bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz, bunun bilinmesini isterim. Hangi terör örgütü olursa olsun bu konudaki tavrımız nettir. İsminin şöyle olması, böyle olması bizi ilgilendirmiyor ve bütün dünyaya sesleniyorum, kimin terör örgütü olduğunu, kimin olmadığını en iyi bilen ülke biziz, bunun da bilinmesini isterim. DAİŞ’i hedef göstermek suretiyle ‘DAİŞ’e düşman olan dostumuzdur’ mantığıyla hareket edenler kusura bakmasınlar yanılgı içindedirler ve diğer terör örgütlerinin dostu durumundadır. DAİŞ başta olmak üzere terör örgütlerini Cerablus ve civarından uzaklaştırmayı, bölgesel güvenlik ve huzura katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Biz bu çerçevede uluslararası koalisyonla ve diğer aktörlerle iş birliği halinde operasyonlarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

G20 ZİRVESİ VE MÜLTECİ KRİZİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülteci krizinin bu seneki G20 Zirvesi'nde ele alınacak olmasının önemli olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu konuda tarihe geçecek insani duruş sergilediğini ifade etti. Türkiye'nin, 3 milyon Suriyeli ve Iraklı'yı bağrına bastığını, ekmeğini paylaştığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyada bunun eşi benzeri bir başka ülke yoktur. Antalya'da G20 liderleri olarak bu konuda külfet paylaşımında uluslararası iş birliğinin altını çizmiştik ve Avrupa Birliği 3 artı 3 milyar avro, Türkiye'deki bu mültecilere destek vereceğini söylemişti. Peki ne oldu? Şu ana kadar verilen destek Avrupa Birliğinden 183 milyon avrodur. Bunu da bize değil UNICEF'e vermiştir. Bu krizi hiçbir ülke tek başına göğüsleyemez. Maalesef bu konuda verilen sözlerhavada kaldı, eyleme dönüşmedi” dedi.

"G20'YE İNOVASYONA DAYALI BÜYÜME KONUSU DA DAHİL EDİLDİ"
“Avrupa ülkeleri, Suriye'deki ateşi söndürmeden ziyade 'dumanı bize gelmesin' diye çabalıyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bununla ilgili tekliflerimizi çok açık net söyledik. 'Gelin, Suriye'nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturalım' dedik. Bunu Batılı dostlarımızın hemen hemen hepsiyle görüştüm, paylaştım. Hepsi de 'Gayet iyi olur' dediler. Bunu söylemelerine rağmen adım atmaya gelince şu ana kadar bir adım atılmadı. G20'nin bu konuda da artık ön alması, liderlik sergilemesi gerektiğine inanıyorum. Sınır kapılarında gördüğümüz insanlık dışı manzaraların esas nedeni budur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu seneki G20 Zirvesi'nin gündemine inovasyona dayalı büyümenin dahil edilmesinin de isabetli ve yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Liderler olarak, inovasyona dayalı büyüme konusunda bir eylem planı kabul edecek olmalarının olumlu yönde atılmış adım anlamına geleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha kapsayıcı ve güçlü bir ekonomik büyümenin olmazsa olmazlarından biri de uluslararası ticaretteki büyümenin sağlanmasıdır. Küresel ticarette meydana gelen yavaşlama, küresel ekonominin sürdürülebilir şekilde büyümesini olumsuz etkiliyor. Dünya ticaretinin neredeyse yüzde 80'ine tekabül eden G20 ekonomileri bu önemli konuda öncü rol üstlenmelidir. 2016 yılı boyunca G20 troykasının üyesi olarak dönem başkanı Çin ile yakın bir çalışma gerçekleştirdik. Bu yoğun çalışmanın sonucunda Hangzhou zirvesinin başarılı şekilde sonuçlanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

FIRAT KALKANI OPERASYONU
Açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin, "Türkiye olarak Münbiç'eyönelik bir operasyon planlanıyor mu? YPG'ninFırat'ın doğusuna geçip geçmediği konusunda size gelen son bilgiler neler? YPG gerçekten Fırat'ın doğusuna geçti mi ya da geçer gibi mi yapıyor? Eğer geçmezse Türkiye'nin bundan sonraki tavrı ne olacak?" sorusu üzerine, şunları kaydetti: "Aslında Münbiç bu işin en önemli hareket noktalarından bir tanesi. Münbiç'in nüfus itibarıyla oran yüzde 90'ı aşkını Arap ve oraya gelen Kürtler veya farklı etnik gruplar, bindirilmiş kıtalar ki YPG bunlardan bir tanesidir. Bunu Sayın Başkan Obama ile görüştüğümüzde kendileri, kesinlikle bunların buraya girmeyeceğini bana taahhüt etti, söyledi. Bunların hepsi kayıtlarda var. Bu kayıtlarda olan görüşmeden hareketle bizim gerek istihbarat örgütümüz gerekse bu konuda askeri görevlilerimiz bu görüşmeleri sürdürdüler. Ne yazık ki bu görüşmeye rağmen daha sonra bir de baktık ki bunlar Arapları dışlayıp oradan YPG gruplarını kuzeye doğru göndermenin gayretini gösterdiler. Halbuki biz kendilerine farklı tez de sunduk. Dedik ki 'Hedef burada DAEŞ ile mücadele ise kuzeyden güneye doğru birlikte bunları öteleyelim.' Dediler ki 'Bu 2-3 ay alır.' O görüşmemizden sonra neredeyse iki ay geçti. Şimdi burada oynanan oyun çok farklı. Dolayısıyla daha önce de hatırlarsanız söyledim, biz göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız çünkü biz durdukça oralardan birileri ülkemizi bombalıyor. Roketler atıyorlar vesaire vesaire ve daha kısa süre önce yine Kilis'e aynı günde 5-6 tane roket düştü. Bunları bizim sabırla karşılamamız mümkün değil. Kaldı ki biz Cerablus'a girmiyoruz. Cerablus'a Cerabluslu giriyor. Bizim onlara sadece lojistik desteğimiz var. Bu lojistik desteğimizi de kısmi, onları yönlendirecek ekiple yapıyoruz ve bunun yanında da tanklarla vesaire onlara bu lojistik desteği veriyoruz. Bunların içinde kimler var? Türkmenler var, Araplar var. Bunlar kimdir? Bunlar, Cerablus'unyerli halkıdır. Bundan daha tabii, daha doğal ne olabilir? Yani biz Türkiye olarak birilerinin yaptığı gibi Cerablus'a girip oraya yerleşmenin gayreti, hesabı içinde değiliz ki. Tam aksine Cerablus'ungerçek sahiplerinin oraya yerleşmesine yönelik adımlar atıyoruz.”

"CERABLUS HALKININ TÜRKİYE'YE NASIL TEŞEKKÜR ETTİĞİNİ EKRANLARDAN İZLEDİK"
Ekranlarda Cerablus halkının nasıl neşe içinde olduğunu, nasıl Türkiye'ye yönelik dualar ettiğini, nasıl Türkiye'ye teşekkür ettiğini hep beraber izlediklerini, takip ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü oradaki Türkmenler gayet iyi Türkçe konuşuyorlar. Onun için bu oyunu hamdolsun silahlı kuvvetlerimiz, oradaki o lojistik desteğe katılan arkadaşlarımızla bozmuşlardır. Ama asıl tabii orada Cerablus'un o yerli halkı, gerçekten feda-i can eden halkıyla birlikte bunu başarmışlardır. Bu işin aslı budur" dedi.

Münbiç'teki son duruma ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Münbiç ile ilgili bize şu anda, 'Fırat'ın doğusuna geçtiler' diyorlar. Biz de diyoruz, 'Hayır geçmediler.' Ben şunu da söyleyeyim; Fırat'ın doğusuna geçtiklerinin ispatı bizim tespitimize bağlıdır. Birilerinin Amerika'da yaptıkları açıklamayla veya şurada burada yaptıkları açıklamayla, biz YPG'nin veya PYD'nin Fırat'ın doğusuna geçtiğine inanmayız. Şunu da açık söylüyorum; PYD bir terör örgütüdür, YPG bir terör örgütüdür, DAEŞ bir terör örgütüdür. Bunların hiçbirinin birinden farkı yoktur. Bunun bilinmesi lazım. PKK bir terör örgütüdür. Şu anda aynı bölgede PKK da var. Fırat'ın doğusunda PKK var. Çok açık net. Akçakale'nin karşısı Tel Abyad'da kimler var? Aslında orası Araplara ait bir yer. Arapları kovdular, oraya da bir ara DAEŞ'i yerleştirdiler, sonra DAEŞ oradan çekildi, onun yerine maalesef PYD'lileriyerleştirdiler. Bunları izliyoruz. Kimse bizi aldatmaya kalkmasın” şeklinde konuştu.

EFKAN ALA'NIN İSTİFASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başka bir gazetecinin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın istifa etmesi hatırlatılarak, "Arkasındaki neden neydi, bu kararı siz nasıl değerlendirdiniz? Önümüzdeki süreçte kabinede benzer revizyonların olması sizce gerekli midir?" sorusuna ise, "Bir hükümette zaman zaman bu tür değişiklikler olabilir yani burada Sayın Başbakan mesai arkadaşlarıyla veya kendi istişareyi yapmış olduğu arkadaşlarıyla nitekim sonunda da benimle de istişarede bulunmuştur. Ve ortaya sürmüş olduğu tezler haklı. Bu arada İçişleri Bakanımız da Sayın Ala, bu süreç içerisinde kendileri de istifasını vermek suretiyle böyle bir değişim bu süreç içerisinde yapılmıştır. Ne Efkan Ala kardeşimizden herhangi bir sıkıntı söz konusudur ne de bu süreç içerisinde ona yönelik herhangi bir olumsuzluğu söylemeye ne Sayın Başbakanın ne benim herhangi bir haddimize değildir. O kadar da açık söylüyorum. Bunlar bizim dava arkadaşımızdır, yol arkadaşımızdır. Ama bu yolculuk esnasında zaman zaman yani performans kaybı diyebilirsiniz veya farklı şeyler söyleyebilirsiniz, bu tür değişiklikler her kabinede olabilir. Bugün bu şekilde olmuştur, aradan bir müddet geçer belki farklı bakanlıklarda buna benzer şeyler olabilir ama şu anda böyle bir şey, Sayın Başbakan'dan bana iletilmiş değil, gündeminde de hükümetimizin böyle bir şey yok. Hükümetimiz yolunan kararlı bir şekilde devam ediyor. Görüyorsunuz gündemimizin şu anda en önemli başlığı darbeden sonra teröristlerle mücadeledir, terörle mücadeledir. Bu mücadele alanımız da bellidir. Yoğun bir çalışmayla bunun üzerine gidiyoruz, gitmeye de devam edeceğiz. Çünkü milletimizin huzuru, refahı bizim için önceliklidir” yanıtını verdi.

2016-2017 ADLİ YIL AÇILIŞI
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen adli yıl açılışına ilişkin, "Tam bir yüz karası toplantıdır bu" şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çok ayıp. Yani 7 Ağustos'u yaşamış olan bir insanın, bir genel başkanın, bu toplantıyla ilgili 'yüz karası' ifadesini yakıştırması gerçekten çok çirkin. Bir ana muhalefet partisinin genel başkanına ben bunu yakıştıramıyorum." ifadelerini kullandı. Bugün adli yılın açılışını yaşayanların yaklaşımıdır benim için aslolan. Bu beyefendinin ifadeleri benim için kıymeti harbiyesi olmayan ifadelerdir. Çok yazık. Biz 7 Ağustos'ta bu ülkede birlik, beraberliğe yönelik bir adım atalım dedik, 7 Ağustos'ta Yenikapı'ya da gelmeyecekti sonra arkadaşlarının bindirmesi neticesinde Yenikapı'ya geldi. Dedik artık bundan sonra herhalde Türkiye'de birlik, beraberlik, dayanışmayla geleceğe yürüyeceğiz. Beştepe'ye geldiler, Beştepe'de kendileriyle oturduk, konuştuk. Birliği, beraberliği konuştuk. Herhalde dedik artık yolumuza bundan sonra çok daha farklı yürüyeceğiz. Bunu karanlık olarak göstermek için sizin gerekçeniz nedir? Burası bir siyasi merkez değil, burası milletin evi, burası devletin evi. Burada tüm bakanlıklar, tüm devletin kurumları bundan böyle rahatlıkla gelip toplantılarını yapabilirler” dedi.

"CUMHURBAŞKANI DEVLETİN BAŞIDIR"
Cumhurbaşkanının, "yasama, yürütme, yargının, aynı zamanda da devletin başı" olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu bilmeyene biz ne anlatacağız. Kalkıp da Bakanlar Kurulu'nun Meclis'te toplantı yapması gibi bir benzetmeyi yapmak herhalde çok daha farklı bir şey. Çünkü Bakanlar Kurulu yasama organı değildir. Bakanlar Kurulu yürütme organıdır. Parlamento ise yasama organıdır. Bizim burası tamamıyla milletin evi olarak kurulmuş, milletin emrinde olan bir yerdir. Milletin emrinde olan bu yerde de ilk defa yargı bu kadar muhteşem, bu kadar güzel, görkemli bir açılış törenini gerçekleştirmiştir. Benim aldığım geri dönüşler de çok olumludur. Tabii beyefendi görmek istediğini söylüyor, görmek istediğini konuşuyor. Teessüf ederim” ifadelerini kullandı. / EGE BASIN GRUBU

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78