15 Aralık 2018
  • İzmir14°C

HEYDAR ALİYEV ALİAĞA’DA ANILDI

Çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu merhum Cumhurbaşkanı Heydar Aliyev, vefatının 14. yılında Aliağa’da anıldı

Heydar Aliyev Aliağa’da Anıldı

16 Aralık 2017 Cumartesi 10:49

Çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu merhum Cumhurbaşkanı Heydar Aliyev, vefatının 14. yılında Aliağa’da anıldı. Azeri devlet adamı anısına düzenlenen anma programı, Aliağa’da kendi adını taşıyan Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. 

Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Azerbaycan Eğitim Ateşesi Nesibe Nesibova, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse, Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Sıtkı Arı, siyasi parti temsilcileri, Petkim ve Star Rafinerisi yöneticileri ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. 

ALİAĞA HEYDAR ALİYEV MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MÜDÜRÜ MEHMET SITKI ARI “TÜRKİYE VE AZERBAYCAN HER PLATFORMDA SIRT SIRTA VERMİŞTİR”

Saygı duruşu ve ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Aliağa Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Sıtkı Arı yaptı. İki kardeş ülkenin kaderinin ortak olduğunu söyleyen Arı, “Ulu önder Atatürk’ün Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür, felsefesiyle Azerbaycan’ın ulu önderi Haydar Aliyev’in bir millet iki devlet felsefesinin ne kadar derin bir vizyon olduğunu ve bizlere ne kadar derin bir misyon yüklediğini daha iyi anlıyoruz. Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın her platformda birbirlerini koşulsuz desteklemesi ve sahip çıkması bu vizyon ve misyonun en güzel yansımasıdır ve de öyle olmalıdır. Bunun içindir ki Türkiye ve Azerbaycan her platformda sırt sırta vermiştir ve vereceklerdir. Bir millet iki devlet olarak bunların farkındayız” dedi.

AZERBAYCAN EĞİTİM ATEŞESİ NESİBE NESİBOVA “HEYDAR ALİYEV GİBİ LİDERLERİN ÇIKMASINI ARZU EDİYORUM”

Heydar Aliyev’in bir Türkiye sevdalısı olduğunu belirten Azerbaycan Eğitim Ateşesi Nesibe Nesibova, “Heydar Aliyev Cumhurbaşkanı olmadan önce Nahcivan özerk cumhuriyetinin meclis başkanıyken Türkiye’yle kurduğu sıcak diyalog ve Türkiye’ye karşı duyduğu derin sevgiyi geçmişteki icraatlarında da bariz bir şekilde görmekteyiz. Hiç şüphesiz ki Heydar Aliyev iki kardeş ülkenin ilişkilerinin duygusal tarafına paralel olarak ekonomik ilişkilerin de gelişmesi için önemli politikalar üretilmesini sağlamıştır. Azerbaycan’ın doğal kaynaklarının dünya piyasalarına sunulması için kardeş Türkiye’nin kilit öneme sahip ülke addederek politikalarını bu doğrultuda geliştirmişti. Heydar Aliyev bir Türkiye sevdalısıydı ve o her zaman her yerde de Türkiye sevgisini dile getirmiştir. Türkiye’de de Heydar Aliyev sevgisi de ileri boyuttadır. Bu nedenle Ankara, İzmir, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde okul, cadde, park ve benzer tesislere Heydar Aliyev’in ismi verilmiştir. Ulu önderimizin adını taşıyan bu okuldan da gelecekte Heydar Aliyev gibi liderlerin çıkmasını arzu ediyorum” dedi.

ALİAĞA KAYMAKAMI BAYRAM YILMAZ “AZERBAYCAN BİZİM GÖNÜL COĞRAFYAMIZDIR”

Merhum Heydar Aliyev’in Anadolu türkülerinin de lideri olduğunu ifade eden Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, şunları söyledi: “Dünyanın neresinde bir kişi Türklüğe ve İslamiyet’e hizmet ediyorsa o bizim kardeşimizdir. O 90’lı yıllarda modern ve güçlü Azerbaycan’ın kurucusu olmuştur. O kadar güzel bir sistem kurmuş ki Azerbaycan halkının da desteğiyle kurulan bu düzen günümüzde de onuruyla gururuyla şerefiyle devam ediyor. Onun bıraktığı mirası şimdiki Azerbaycan liderleri ve yöneticileri de büyük lidere ve tüm Azerbaycan halkına layık bir şekilde yollarına devam ediyorlar. Azerbaycan her ortamda her platformda Türkiye’yi Türlüğü ve İslam dünyasını en güçlü şekilde desteklemeye ve temsil etmeye devam ediyor. Azerbaycan bizim gönül coğrafyamızdır. Soybağımızın kültür bağımızın olduğu coğrafyadır.”

AZERBAYCAN CUMHURİYETİ TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ HAZAR İBRAHİM “BUGÜN DE YARIN DA TÜRKİYE AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİ OLACAK”

Merhum Heydar Aliyev’in sadece Azerbaycan’ın ulu önderi değil aynı zamanda Türk Dünyasının, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin de önderi olduğunu vurgulayan Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim ise şöyle konuştu: “Geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da Türkiye Azerbaycan kardeşliği olacak. Ulu önderimizin dediği gibi biz bir millet iki devletiz. Türkiye’de dolaştıkça başka numuneler de görüyorum. İzmir’e geldim Petkimi, Star Rafinerisini, Petlimi gördüm bunların hepsi ulu önderimizin işlerinin bir neticesidir. Bizim her birimizin borcudur ki daima Türkiye Azerbaycan ilişkilerini kuvvetlendirmeliyiz çünkü bizim kardeşliğimizi istemeyenler de çoktur.”

Protokol konuşmalarının ardından Heydar Aliyev’in hayatını anlatan video gösterimi barkovizyona yansıtıldı. Şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Öğrenciler ödüllerini Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim ve Azerbaycan Eğitim Ateşesi Nesibe Nesibova’nın elinden aldı. Öğrenciler tarafından sahnelenen oratoryo gösterisi katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Anma programı öğretmen, öğrenci ve protokol üyelerinin çektirdiği hatıra fotoğrafı ile son buldu. /EGE BASIN GRUBU

aliaga-heydar-aliyev-anildi-1.jpgaliaga-heydar-aliyev-anildi1.jpg

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

 

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.