• BIST 91.074
  • Altın 214,369
  • Dolar 5,3306
  • Euro 6,0701
  • İzmir 8 °C

Pehlivanlar Aliağa’da Er Meydanı’na İndi

Pehlivanlar Aliağa’da Er Meydanı’na İndi
PEHLİVANLAR ALİAĞA’DA ER MEYDANI’NA İNDİ

EGE’NİN KIRKPINARI HELVACI’DA BAŞPEHLİVAN MEHMET YEŞİL YEŞİL OLDU

Aliağa Belediyesi’nin bu yıl 14’üncüsünü düzenlediği Geleneksel Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri, heyecan dolu müsabakalara sahne oldu. Davulundan zurnasına, peşrevinden cazgırına, okunan manilerinden pehlivanların kıran kırana mücadelesine kadar Ata sporu yağlı güreşin her türlü güzelliği Aliağa’da yaşatıldı.


Pehlivanlar Aliağa'da Er Meydanına İndi paylaşan: egeplay

Ege’nin Kırkpınar’ı olarak bilenen Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde 400’ü aşkın pehlivanın er meydanına indi. Her yıl olduğu gibi bu yılda şölen havasında geçen yağlı güreşleri binlerce güreş sever ilgiyle izledi. 

Türkiye’nin en ünlü başpehlivanlarının er meydanına indiği ve kol bağladığı yağlı güreşleri, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ile birlikte Aliağa Belediye Başkan Yardımcıları Mehmedali Özkurt, Gökhan Karataş, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İrfan Aras, Aliağa Belediyesi Meclis Üyeleri, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aliağa İlçe Başkanı Abdürrahim Aydemir, Helvacı Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Doğru, Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Veli Kan, Kırkpınar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Ergül ve Çardak güreş ağaları Ramazan Güven ve Ahmet Acar takip etti.

‘Geleneksel Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri’ öncesinde Helvacı Mimar Sinan Camii İmam Hatibi Nurettin Tosun tarafından Kuran’ı Kerim Tilaveti okundu. Saygı duruşu ve hep bir ağızdan okunan İstiklal Marşı’nın ardından Helvacı Spor Kulübü Halk Oyunları Ekibi gösterileriyle başlayan güreşler hava kararıncaya kadar sürdü.

BAŞKAN SERKAN ACAR: “MALAZGİRT’TE ÇALDIRAN’DA, HELVACI’DA GÖR MEYDANI…”
Müsabakalar öncesinde katılımcıları selamlayan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Şair ne güzel söylemiş. ‘Şu yeryüzü er meydanı, gönül sevmez her meydanı, yüreksize yorgan döşek, koç yiğite ver meydanı, başbuğlar tuğ kaldıranda, atlar dizgin dolduranda, Malazgirt'te, Çaldıran'da, Sakarya'da gör meydanı’ Şair, Sakarya’da gör meydanı demiş. Ama bugün burada ben bunu şu şekilde değiştirmek istiyorum. ‘Malazgirt'te, Çaldıran'da, Helvacı'da gör meydanı’ Allah tüm pehlivanlarımıza güç kuvvet versin. Peygamberimizin sünnetini işliyorlar. Allah onlara sevap yazsın”

13 KATEGORİDE KIYASIYA MÜCADELE
Türkiye’nin en genç cazgırı Şerif Ali Esen’in sunumu eşliğinde gerçekleştirilen yağlı güreşler; Minik 1, Minik 2, Teşvik 1, Teşvik 2, Tozkopran, Ayak, Deste Küçük, deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Baş Altı ve Baş kategorilerinde yapıldı. Her dalda büyük çekişmelerin yaşandığı güreşleri izleyen katılımcılar zaman zaman zor anlar yaşadı. Kimi zaman hızını alamayan pehlivanlar,  er meydanının dışına çıkarak seyircilerin arasına daldı.

ER MEYDANLARINDA BİR İLK…
Zorlu müsabakaların yaşandığı Helvacı Er Medya’nı bu yıl bir ‘İlk’e de sahne oldu. Er Meydanlarında ilk defa ikiz kardeşler karşı karşıya geldi. Yapılan kura sonucu Turan ve İsmail Balaban kardeşler Başpehlivanlık kategorisinde karşılaştılar. İkizi İsmail’i mağlup eden Turan Balaban adını Başpehlivanlıkta üçüncü tura yazdırdı. 

ABDÜRRAHİM AYDEMİR, GÜREŞ AĞALIĞINI KAPTIRMADI
Mükerrem Kıyı’nın kule, Muammer Erçelik’in ise Meydan Başhakemliğinde yapılan güreşlerde, pehlivanları yağlamak için onlarca teneke yağ kullanıldı. Dev organizasyonda ata sporuna özgü gelenekler de unutulmadı. Tüm katılımcılara pilav, ayran ve irmik helvası ikram edilirken, güreş ağalığı seçimi de yapıldı. Tören alanına getirilen koç,  güreş ağasını belirlemek için açık artırmaya çıkarıldı. Artırmaya katılan 
Abdürrahim Aydemir, Ahmet Karaduman ve Murat Bilgin, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın 5 Bin TL olarak açılış fiyatını belirlediği koçu almak için kıyasıya yarıştı. Güreş ağalığı için açık artırmaya çıkarılan koça 22 bin lira veren Abdürrahim Aydemir, 13’üncü Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde olduğu gibi bu yılda güreş ağası oldu ve ağalığı kimseye kaptırmadı.

HELVACI’NIN BAŞPEHLİVANI MEHMET YEŞİL YEŞİL
Er meydanına inen ve güreş öncesinde katılımcıları selamlayan pehlivanlar seyircilerden sık sık alkış aldı. Başpehlivanlık final müsabakasında zorlu rakiplerini birer birer mağlup eden Mehmet Yeşil Yeşil ile Fatih Atlı karşı karşıya geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi adına güreşen ünlü pehlivan Mehmet Yeşil Yeşil, finalde Ladik Belediyesi adına güreşen Fatih Atlı’yı mağlup ederek 14’üncü Geleneksel Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Başpehlivanı oldu. Mehmet Yeşil Yeşil, birincilik kupasını ve madalyasını Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın elinden aldı. 

BAŞALTI ŞAMPİYONU KÜRŞAT KORKMAZ OLDU
Başaltı Final Müsabakasında Kürşat Korkmaz ve Mustafa Seçim karşı karşıya gelirken, Kürşat Korkmaz da Helvacı güreşlerinin başaltı şampiyonu oldu.  Müsabakalarda dereceye giren diğer pehlivanlar şöyle:

Minik 1 – Mustafa Ali Yalçın
Minik 2 – Muhammet Güngörmüş
Teşvik 1 – Burhan Karabulut
Teşvik 2 – Muhammet Emin Oğuz
Tozkopran Sinan Yıldız
Ayak – Muharrem Emir
Deste Küçük – Serdar Yıldırım
Deste Büyük – Eyüp Özçakır
Küçük Orta Küçük – Mustafa Tunç

YEŞİL YEŞİL: “ALİAĞA’NIN YERİ BENDE AYRIDIR”
Helvacı’da üçüncü kez başpehlivanlık kazandığını belirten 14’üncü Helvacı Er Meydanı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil,  kupa töreninin ardından duygularını şöyle ifade etti: “2017’ye birincilikle başlamak benim için çok önemliydi. Bu birincilik benim için motivasyon kaynağı olacak. Burada hep kazanıyorum. Bu nedenle Aliağa’nın yeri bende ayrıdır. Önümüzdeki güreşlerde de iyi performanslar göstererek Kırkpınar’a iyi hazırlanmak istiyorum. Son Kırkpınar güreşlerinde finalde kaybetmiştim. Ama bu sene altın kemeri hedefliyorum. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, güreşi seven son derece mütevazi bir insan. Kendisine ve Aliağa seyircisine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, bugünkü birinciliğimi de anneme armağan etmek istiyorum” dedi. // EGE BASIN GRUBU

dsc_4848.jpg

dsc_4827.jpg

 

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

İzmir, Balçova, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıbahçe

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78