• BIST 8236.58
  • Altın 1665.755
  • Dolar 27.2997
  • Euro 28.8815
  • İzmir 23 °C
» »

Büyük Usta Cemil Bey'e Vefa

Büyük Usta Cemil Bey'e Vefa
Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi işbirliği ile ünlü bestekâr ve virtüöz Tanburi Cemil Bey'in vefatının 100. yılı münasebetiyle hazırlanan cd, belgesel ve kitap çalışmasının

BÜYÜK USTA CEMİL BEY'E VEFA

Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi işbirliği ile ünlü bestekâr ve virtüöz Tanburi Cemil Bey'in vefatının 100. yılı münasebetiyle hazırlanan cd, belgesel ve kitap çalışmasının albüm tanıtımı konseri, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımlarıyla gerçekleşti.

KONSERVATUVARIN ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

AKÜ ANS Kampüsü Atatürk Kongre Merkezi'nde düzenlenen gecede vefatının 100. yılında Tanburi Cemil Bey'i unutmayan Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ile işbirliğinde büyük bestecinin anısını yaşattı. Gecenin ilk konuşmacısı Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak oldu. Konuşmasının başında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarının çalışmaları hakkında bilgi veren AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AKÜ Devlet Konservatuarının ülkemizde Türk ve Batı Müziği eğitimi veren ilk konservatvuar olduğunu söyledi. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Batı Müziği, Sahne Sanatları Bölümünde 300 öğrencinin eğitim aldığını dile getiren AKÜ Rektörü Mustafa Solak; bu güne kadar 402 mezun öğrenci verdiklerini söyledi.

AKÜ Devlet Konservatuvarında eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, yurt içi ve yurt dışında yaptıkları konser etkinlikleriyle ülke müzik kültürüne hizmet ettiklerini dile getiren AKÜ Rektörü Mustafa Solak,  Değişim ve gelişimlerin farkında olan, bilgi üreten, paylaşımı önemseyen, yaklaşımlarıyla kültürel değerlere yönelik akademik bakış açılı kültür üretimlerini destekliyoruz. Üniversitemiz nitelikli eğitim öğretim süreci, fiziksel mekanları, örnek alınan teknolojik donanımlı dersliklerinin yanında öğrenci ve eğitimcilerin yararlanabildikleri, mutlu oldukları sosyal mekanlarla güçlenmiştir. Devlet Konservatuvarımız yılda yaklaşık 120 konser etkinliği, bir uluslararası sempozyum, bir uluslararası festival, bir ulusal şenlik ve üç ulusal çalıştayı düzenli olarak gerçekleştirmektedir dedi.

BELEDİYEMİZ BÜYÜK DESTEK OLDU

Afyonkarahisar'ın yetiştirdiği kültür ve müzik insanlarına yönelik çeşitli çalışmalarda yaptıklarını da ifade eden Rektör Solak; Afyonkarahisarlı Besteciler Raif Somer, Şahin Türkeşsiz, Halk Aşığı Ömer Yarşi, Aşık Yoksul Derviş, Abdullah Uluçevik, Süleyman Uysal gibi bir çok değerimiz üzerine akademik bakış açılarıyla çalışmalar yapılmış, kitaplar yayınlanmıştır. Klasik Türk Müziğinin gelmiş geçmiş ve en büyük virtüözlerinden biri Tanbur Üstadı Cemil Bey'in vefatının 10. Yılına özel projemiz Belediyemiz desteği, Üniversitemiz Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Fakültemizin Sanatçılarının özverili çalışmaları ile üretilmiştir. Projeye her düzeyde destek veren Saygıdeğer Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban Bey'e, Konservatuvarımız ve Güzel Sanatlar Fakültemiz yöneticilerine ve projede emeği geçen herkese gönülden şükranlarımı sunuyorum. dedi.

ÖNERİ GELDİ, HİÇ DÜŞÜNMEDEN DESTEK OLDUK

Böylesi anlamlı bir projeye destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise Geçen yıl Konservatuvarımızın Değerli Müdürü Uğur Türkmen Hocamız bizi ziyaret etti ve Başkanım Tanburi Cemil Bey'in 2017 yılı ölümünün 100. Yılı.  Çok önemli bir Türk Müziği virtüöz ve bestekârı, kendisine yaraşır bir cd ve belgesel yapacağız. Bu konuda her şeyimiz var, deneyimimiz var, şevk var, ancak bütçemiz yok dediğinde kendisine 'Hemen başla hocam dedik. Sağ olsun Hakan Yılmaz Hocamız belgeselini çekti, Burak Kaynarca Hocamız yönetimini üstlendi, Çağhan Adar Hocamız en güzel şekilde destek verdi.  Böyle bir proje Belediyemizin bir sorumluluğuydu. Projeye destek vermek bizim açımızdan da bir önemli prestij kaynağı oldu. Bize bu öneriyi getiren Üniversitemize Konservatuvarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmamız ülkemizde musiki aşığı herkese tüm sanatçılarımıza, kurumlarımıza,  konservatuvarlarımıza, gönderilecek. Onlarda cd, belgesel ve kitaplardan faydalanacaklar. Projede emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum diye konuştu.

BELEDİYEMİZ VE ÜNİVERSİTEMİZİ TEBRİK EDİYORUM

Gecenin son konuşmacısı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı oldu. Bakan Avcı, Tanburi Cemil Bey'in Türk musikisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, büyük ustanın anısını yaşatan vefa gösteren Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi'ni tebrik etti. Bütün Osmanlı coğrafyasında büyük bir şöhreti olan Cemil Bey'in Türk müziğinde tek başına bir ekol oluşturduğunu kaydeden Bakan Avcı, Bildiğiniz üzere yaylı tamburin mucidi, sadece tanbur değil klasik kemençe, alto kemençe, viyolonsel gibi birçok enstrümanında ustası olan Cemil Bey, Türk müziğinde tek başına bir ekol oluşturmuştur. Cemil Bey icraatı kayıt altına alınan kendi çağında da iyi tanınan bir müzik adamı. Müziğin yanı sıra başta Yahya Kemal olmak üzere birçok yazarın ve edebiyat adamının da hayatında çok önemli izler bırakmış bir sanatkâr, bütün Osmanlı coğrafyasında büyük bir şöhreti olan Cemil Bey, hem musiki dehasıyla hem de şahsiyeti ile müziğimizin en seçkin simalarından biri olmuştur. Zarif, beyefendi, sakin, mütevazı, az konuşan, sözünü sanatı ile söyleyen bir insan olarak hem dün hem de bugün hepimiz için sanatçılarımız için müzisyenlerimiz için örnek bir kişilik olan Tanburi Cemal Bey'in eserlerinden oluşan bu anlamlı konseri icra eden tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum diye konuştu.

Program, Yönetmenliğini Hakan Yılmaz'ın yaptığı 'Musikide Teselli Arayan Yalnız Adam: Tanburi Cemil Bey' isimli Belgesel gösterimiyle devam etti. Daha sonra ise Genel Sanat Yönetmenliğini Burak Kaynarca'nın yaptığı Tanburi Cemil Bey Besteleri  AKÜ Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri tarafından 'seslendirildi.

 

İzlenme: 8326
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78