• BIST 10676.65
  • Altın 2418.603
  • Dolar 32.1985
  • Euro 34.8747
  • İzmir 24 °C

Pazardan Renkli Görüntüler...

Yaşar Eyice

PAZARDAN RENKLİ GÖRÜNTÜLER...

Yaşar EYİCE / Yeni Vizyon Gazetesi

*- Rektör yardımcılarının da imza yetkisi ellerinden alındı

İlgimi çekti!
Bu nedenle sizinle paylaşmak istedim.
Sakin Şehir Seferihisar’da kurulan üretici pazarında, çiftçiler tezgahlarında yazdıkları sloganlarla, referandum öncesi renkli görüntüler oluşturdu.
Sadece Seferihisar ve köylerinde yaşayanların sadece kendi ürettiklerini satabildikleri üretici pazarında, meyve sebzeler sloganlarla süslendi.
Pazarcı esnafı, normalde fiyat yazdıkları karton parçalarına bu kez birbirinden ilginç ve yaratıcı sloganlar yazdı.
 ‘Limon gibi sıkılmaya hayır’, ‘Soyulup soğana çevrilmeye hayır’, ‘Yemezler hayır’, ‘Hayırlı pazarlar’, ‘Nane limon kabuğu bir güzel kaynasın aman ha ha ha hayır’ sloganları pazarda dikkatleri çekti.
Bir grup vatandaşla birlikte pazara giderek referandumla ilgili çalışmalar yapan Belediye Başkanı Tunç Soyer, esnafa ve vatandaşlara ‘Neden hayır?’ bildirgesi ve Cuma günü Seferihisar’da gerçekleşecek Türkiye Barolar Birliği Başkanı  Metin Feyzioğlu konferansının tanıtıldığı el ilanlarından dağıttı.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, pazaryeri ziyaretinin ardından sosyal medya hesaplarından ‘Salı Pazarı’ndaki üreticilerimizi ziyaret ettik, hayırlı işler diledik’ mesajı yayınladı.
Kıvanç Ege’nin bu haberi şunu gösteriyor.
Önümüzdeki günlerde AKP’li belediyelerden de bu kez ‘evet’li ilginç sloganları duyacağız.

*- Hiç beklemiyordum...

Elektrik Teknisyeni Mehmet Ali Özgen ile tanıştım.
Daha doğrusu kendini tanıttı.
İstanbul  Perpa Ticaret Merkezi’nde firması varmış.
İzmir’in hatta nabzını en iyi bilenlerden biri olduğumu iddia etti.
Aylar yıllardır partilerin kapısından içeriye adımımı atmadığımı söyledim.
Lafı Aziz Kocaoğlu’nun kumpasa getirildiği mahkemeye getirdi.
Öyle ki kaç belediye çalışanının nelerle suçlandığına kadar bilgisi daha doğrusu takibi vardı.
Bu arada Beyoğlu CHP İlçe Başkanının damadı olduğunu da söyledi.
İstanbul’un her tarafının, otobüs duraklarından tutun da her köşe başının Başbakan Binali Yıldırım’ın fotoğrafları ve ‘evet’ afişleriyle donatıldığını söyledi.
Israr edince İzmir’de büyük olasılıkla ‘Hayır’ın önde çıkacağını düşündüğümü daha doğrusu kesin gözüyle bakıldığını belirttim.
Zaten sonucun neredeyse herkes tarafından bilindiğini anlattım.
Ama İstanbul gibi İzmir’de ‘evet’ yazılı afişlerin çok fazla dikkat çekmediğini anlattım.
Bu arada ‘nereden nereye?’ diye düşündüm.
Hiç ummadığım beklemediğim biri İzmir’in nabzını soruyordu bana.

*-  Hayırlı bir iş!

Pazaryeri’nden ve ‘Hayır’ ile ‘evet’lerden söz ettik ya, ben yine memleketimiz için hayırlı bir işten söz edeyim.
TEMA Vakfı Antep’te anıt ağaç adaylarını belirledi.
TEMA Vakfı ve Nestlé Damak iş birliği ile yürütülen ‘Fıstığımız Bol Olsun’ projesinde zamana meydan okuyan yaşlı ağaçların korunması için çalışmalar başlatıldı.
TEMA Vakfı, Nestlé Damak iş birliği ile uyguladığı Fıstığımız Bol Olsun projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalar sonucunda Gaziantep’te 12 adet Antep fıstığı ‘anıt ağaç’ adayı tespit etti.
TEMA Vakfı, ağaçların ‘anıt ağaç’ statüsüne alınması için Gaziantep Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuru yaptı.

*- Ağaçların yaşı 400 ile 800 arasında

Yaşları 400 ile 800 arasında değişen Antep fıstığı ağaçları, aynı zamanda bölgenin tarihine ve kültürüne tanıklık etme özelliği taşıyor. Binlerce yıldır Antep fıstığı üretimi yapılan bölgede hem kültürün hem de gen kaynaklarının ve biyolojik çeşitliliğin korunmasında çok yaşlı Antep fıstığı ağaçlarının özel bir önemi bulunuyor.

*- Detaylı incelemeler yapıldı

TEMA Vakfı uzmanları tarafından ‘anıt ağaç’ adaylarını belirlemek üzere çok sayıda Antep fıstığı ağacında ölçüm ve gözlem yapıldı.
Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine bağlı Keşrobası köyünde yedi, Göbek köyünde dört ve Nizip ilçesine bağlı Tosunlu köyünde bir adet olmak üzere toplam 12 ağacın ‘anıt ağaç”’adayı olabileceği tespit edildi.
Çevre, çap, boy, tepe çapı, dallık, kovukluk, çürüklük, sürgün yoğunluğu, yaş gibi kriterler göz önünde bulundurularak ölçümler ve değerlendirmeler yapıldı.
Ağaçların bulunduğu yerlerin koordinatları tespit edilip fotoğraflandı.
Elde edilen bilgiler, ağaçların envanter karnelerine işlenerek ‘anıt ağaç’ başvurusu yapıldı.


*- Amaç: Ortak değer yaratmak

Bölgedeki kırsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlayan ve ilk etabında %49 verim artışı sağlanan proje, bölgedeki çiftçilerin hayatına olumlu getiriler sunmaya devam ediyor.
Bahçelerde verim artışı sağlayan uygulamaları benimsemeleri için üreticilere eğitimler düzenlenen projede ayrıca 174 bahçe sahibine danışmanlık hizmeti veriliyor.
Türkiye’de 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Nestlé’nin ‘Ortak Değer Yaratmak’ yaklaşımı doğrultusunda TEMA Vakfı iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Fıstığımız Bol Olsun’ projesi 2011 yılından beri uygulanıyor.
Proje, Antep fıstığının sürdürülebilir üretimini, kalite ve verimliliğini artırmayı ve bölgedeki kırsal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlıyor.
3 + 5 yıl olarak planlanan projede, Antep fıstığı bahçelerinde yürütülen çalışmaların yanı sıra Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle Antep fıstığında aşılama ve budama kursları düzenlendi.
Kursları başarı ile bitiren 118 katılımcı sertifikalarını aldı.

*- Bizde de ‘sakız ağacı

Biliyorsunuz TEMA Vakfının çalışmalarını yıllardır takip ediyor ve değerlendirmeye çalışıyorum.
Bu arada aklıma geldi!
Bizde yani İzmir’de, Çeşme’de başlatılan ‘sakız ağaçları’ projesi ne oldu?
Bizim de fıstık gibi sakıza ihtiyacımız var.
Bu arada anımsatayım bölgemizde ‘Anıt’ zeytin ağaçları var.
Bu konuda çalışma yapanları da kutluyorum.

*- Alt üst etti!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Ege Üniversitesi’nde yaşanan soruşturmalar, cezalar, ihraçlar ve okuldan uzaklaştırmalar çerçevesinde Rektör Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun’un açığa alınmasını Meclis gündemine taşıdı.
Hoşcoşkun’un 12 Temmuz 2016 günü rektörlük seçimlerinde 4. sırada yer almasına rağmen Cumhurbaşkanı tarafından atandığın belirten Altıok; ‘Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun göreve gelir gelmez neredeyse tüm üst yönetimi, yardımcılarını, daire başkanlarını değiştirmiştir.
Hoşcoşkun’un gelişiyle birlikte Ege Üniversitesi tarihinde görülmek bir baskı dönemi başlamış, 50’den fazla öğrenci 6 döneme kadar okuldan uzaklaştırılmış, YÖK’e ilettiği listelerle birlikte 11 imzacı akademisyen ihraç edilmiştir’  ifadelerini kullandı.

*- Gideceğini önceden yazmıştım!

Bu arada atandığı ilk günden beri görevden alınmasını ısrarla isteyen ve yazan bir kişi olarak şunu da anımsatmak istiyorum.
Hakkında soruşturma açılan Prof. Hoşcoşkun beğenmediği birçok akademisyen ile çalışandan imzalarını alarak emekli olmalarını yani bir noktada yasal olarak uzaklaştırmış oldu.
Bu arada Rektör yardımcıları Prof. Dr. Handan Ak ile Prof. Dr. Hasan Kalyoncu’nun da biletleri kesildi halk tabiriyle imza yetkileri ellerinden alındı.
Yazımı son vermeden önce yine tekrarlayayım:
Bu rektör atamaları tek tek elden geçiyor, yani yakında başka isim ya da isimleri duyarsak şaşırmayalım.


***-
GÜNCEL

Kozbeyli’de, ev pansiyonculuğu kursu...

Kozbeyli’de, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Foça Belediyesi işbirliğiyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Yönetimler Müdürlüğü koordinasyonunda ‘Ev Pansiyonculuğu Kursu’ açıldı.
Kurs açılışına, Foça Kaymakamı Ali Çetin, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, İzmir Büyükşehir Belediyesi İşletme, İştirakler ve Yerel Yönetimler Dairesi Başkanı Hakan Öztürk, Belediye Meclis Üyeleri, bürokratlar, muhtarlar, kursiyerler ve eğitmenler katıldı.

*- Adı İzmir’le özdeş...

Adı İzmir ile özdeşleşen gözlük ve optik markası Ferruh Filiz, kadına karşı şiddeti senaryosunda ustalıkla işleyen ‘Yağmurlarda Yıkansam’ filmine sponsor oldu.
Henüz gösterime girmeden Endonezya, Arnavutluk, İspanya, Antakya ve 53. Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo’ ödüllerini alan film, 3 Mart Cuma günü sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.
Ferruh Filiz’in üçüncü kuşak temsilcilerinden, İş Geliştirme Yöneticisi Melis Filiz Demirtaş, resmi istatistiklere göre her on kadından dördünün eşinden ya da birlikte yaşadığı kişiden şiddet gördüğünü anımsattı.
Toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi adına, her kişi ve kurumun üzerine düşen görev ve sorumluluklar olduğunu kaydetti.

*-

***-
GICIK

*- Anne gezdiğin bağ, baba yaslandığın dağdır. Ömrünün en güzel çağı annen ve babanla olandır.
*- Eyvallah kelimesini seviyorum. Gelene de yakışıyor, gidene de!
*-  Elimden geleni yapıp yaranamadıklarımı, ayağımı kullanıp şutlamasını da bilirim.
*- Kadın hep toplar! Sabah kalktığında önce şöyle etrafı bir toplar. Sonra bir başına hazırladığı kahvaltı sofrasına tek tek çağırıp ev halkını toplar. Herkes gider o evi toplar, sonra aynanın karşısına geçip işten güçten helak olmuş saçını toplar. Çoğu zaman dalar uzaklara, eskiyi düşünür. Geçmişi ve hala geçmemiş olan yaralarını, acılarını toplar. Ne olursa olsun güçlü olmak zorundadır. Ne kadar üzülse de ağlasa da en sonunda da kırılan kalbini yine kendisi toplar.
*- Doğru kararlar tecrübeden gelir, ama tecrübe kötü kararlardan oluşur.
*- Niyet her şeydir! Gerisi bahane... Almaya niyet eden alır. Görmeye niyet eden görür. Sevmeye niyet eden sever.
*- Kimsenin seni üzmesine izin verme... Üzüntü kuldan gelmişse yol ver, elbet layığını bulacaktır.
*- Kimi iyi bir dost olduğumu söyler, kimi ise soğuk ve mesafelidir, der... Aslında beni anlatırken, herkes hak ettiği resmi çizer.
*- Kalbinde Cennet taşıyan insanlar var. Bulundukları her yere huzur veren; hassas, kırılgan, içten, samimi, yüreği güzel insanlar. İşte önemli olan bu özel insanlarla karşılaşmaktır.
*- Kaybetmekten korktuğumuz insanları kalbimizde barındırmak, yük değil nimettir.
*- İnsanlar başkalarının kusurlarını görmek hususunda, keskin gözlere sahip kartallara benzerler. Kendi kusurlarını görmekte ise başını kuma gömen deve kuşuna benzerler.
**-
PÜF NOKTASI: Biberlerin acılığını sap kısmındaki yıldız şekline bakarak anlayabilirsiniz. O yıldızın köşeleri 5’in üzerinde ise biber  oldukça acıdır.
**-
GÜNLÜK BURCUNUZ: Geniş ve farklı düşünerek, hızlı gelişmelere açık olabilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla yeniden görüşme imkanı bulacaksınız. Bugün sağlığınız için en önemli konu tartışmalardan uzak durmak. Kendiniz ve başkaları hakkında yargılayıcı düşünceleri azaltın güçlü olarak görünün.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78