• BIST 98.524
  • Altın 239,778
  • Dolar 6,2122
  • Euro 7,3075
  • İzmir 33 °C

Binalarda Cam Kullanımının Artıları Neler?

Binalarda Cam Kullanımının Artıları Neler?
ALİAĞA HABER/ Binalarda Cam Kullanımının Artıları Neler?

Günümüz mimari yapılarında sıkça karşımıza çıkan cam kullanımı, şeffaflık ve doğal ışığın kullanımı başta olmak üzere ısı yalıtımı, güneş kontrolü, yapının daha az enerji tüketmesi gibi mimari kaygılara çözüm getirmesiyle öne çıkıyor. Fonksiyonel, verimli ve estetik bir malzeme olması sebebiyle de mimarlar tarafından sıklıkla tercih edilen cam, mimariye yeni boyutlar kazandırmasının yanı sıra iddialı ve yenilikçi binalar tasarlanmasına da yardımcı oluyor.

Enerji kaynaklarının verimli kullanılması açısından ve insan psikolojine olumlu etkileri olması sebebiyle gün ışığından üst düzeyde fayda sağlamak, en önemli mimari kaygılardan biri. Bu farkındalıkla doğal ışık kullanımı başta olmak üzere ısı yalıtımı, güneş kontrolü, yapının daha az enerji tüketmesi gibi mimari kaygılara çözüm getiren bir yapı malzemesi olan cam, günümüz mimari yapılarında sıklıkla karşımıza çıkıyor.

ARSLAN: GÜNÜMÜZ MİMARİ YAPILARDA CAM ETKİN BİR ŞEKİLDE KULLANILIYOR

‘Cam’ın yüzyıllar boyunca kullanılan çok eski bir malzeme olduğunu belirten Lejant Proje mimarlarından Cansu Arslan, “Firmalar tarafından cam üretimi sürekli geliştirilerek, mimar ve mühendislere enerji etkin binalar ve iç hacimler tasarlayabilmeleri için geniş çaplı seçenekler sunmaktadır. Gelişmiş cam teknolojileri; ısıya duyarlı, ışığa duyarlı, günışığını yönlendiren, elektrokromik ve sıvı kristalli camlar olarak sıralanabilir. Akıllı cam teknolojisi olarak da bilinen bu teknoloji sayesinde binanın içine ne kadar ışık gireceğini, ne kadar ısıyı, soğuğu ve gürültüyü keseceğini önceden kontrol etmek mümkün. Dolayısıyla son dönem yapılarda cam kullanımı sıklıkla karşımıza çıkıyor.  Öte yandan ince cam üretimi ve enerji verimliliğindeki son gelişmeler, mimari yapıları şekillendirmekte. Özellikle günışığını yönlendiren camlar gerek bina enerji tüketimlerini dengelemeleri gerekse görsel konfor, aydınlık düzeyinin artması koşullarını iyileştirmesi açısından olumlu karşılanmaktadır” dedi.

TUTAR: CAM KULLANIMI SAYESİNDE CAM OFİS’TE YÜZDE 40 ENERJİ TASARRUFU SAĞLADIK

Cam kullanımının tasarımın ihtiyaçlarına göre şekillendiğini belirten Lejant Proje mimarlarından Anıl Tutar ise, “Örneğin; bir showroom tasarlanırken, camlarda minimum yansımayla yüksek ışık geçirgenliği tercih edilerek nötr görüntüye ulaşılırken,  konut yapılarında güneş kontrol camları,  ısı geçirgenlik kat sayısı düşük camlar tercih edilerek daha az enerji tüketimi sağlanmaktadır. Özellikle ofis yapılarında konforlu çalışma ortamları oluşturabilmek amacıyla cephe yönlerine göre ışık geçirgenlik kat sayısı farklılık göstermektedir. İşte bu farkındalıkla tasarladığımız, bahçesindeki 40 yıllık ağaçların güzelliğini cam cepheleri sayesinde çalışma ortamına yansıtan ve bulunduğu doğaya saygılı ve dost tasarımıyla öne çıkan Cam Ofis'te güneş kontrol camları tercih edildi. Öncelikle aydınlık bir çalışma ortamı elde etmek hedeflendiğinden ışık geçirgenliğinin yüksek olmasına dikkat edildi. Ve maksimum doğal ışık kullanımı sayesinde aydınlatma tüketimi azaltıldı. Bunun yanında ısı konforu bizim için bir diğer önemli kriterdi. Isı geçirgenlik katsayısı düşük cam tercihi ile güneş ısısı azaltılarak içeri alınırken iç mekandaki ısıyı tekrar içeriye yansıtarak bina içerisinden dışarıya ısı kaçışını engellemeyi amaçladık. Bu sayede ısıtma ve soğutma için harcanan enerjinin verimli tüketimi sağlanmış oldu. Aynı zamanda güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlamak amacıyla da dış katmanda lamine cam kullandık. İşte tüm bu bileşenler sayesinde aydınlatma, ısıtma ve soğutmada yüzde 40 enerji tasarrufu sağladık.“ / EGE BASIN GRUBU aliağa haber

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78