• BIST 11064.85
 • Altın 2559.282
 • Dolar 33.0331
 • Euro 35.9507
 • İzmir 29 °C

Eğitimciler TEOG Sınavını Yorumladı

Eğitimciler TEOG Sınavını Yorumladı
ALİAĞA HABER/ Eğitimciler TEOG Sınavını Yorumladı

EĞİTİMCİLER TEOG SINAVINI YORUMLADI

8’inci sınıf öğrencilerinin katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı (TEOG) 2’nin ikinci oturumu da tamamlandı. Bahçeşehir Koleji Bölüm Başkanları TEOG -2 sonrası sınavda sorulan Fen Bilimleri, İngilizce ve İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük bölüm sorularını değerlendirdi.

Senem ERTÜN- Bahçeşehir Koleji Fen Bilimleri Bölüm Başkanı

Fen Bilimleri sınavı sorularının ünitelere göre dağılımı:

 •  

Merkezi Sınav Soru Sayısı

 •  
 1.  

Işık veSes

 1.  
 •  
 1.  

MaddeninHallerive Isı

 1.  
 •  
 1.  

 

“FEN BİLİMLERİ SINAVI SORULARI KAZANIMLARA UYGUN”

Sorular, MEB tarafından yayımlanan konu ve kazanımlara uygun olarak hazırlanmıştır. Canlılar ve Enerji ilişkileri ünitesindeki sorular deney ağırlıklı olup sınavın en çok soru sorulan iki ünitesinden biri olmuştur. Fen Bilimleri sınavının soruları anlaşılır, açık ve kavram yanılgısına sebep olmayacak netliktedir. Konuya hakim olmanın tek başına yeterli olmadığı; okuma, anlama ve yorumlama gücünün de ölçüldüğü sorulara yer verilmiştir. Genel bir değerlendirmeyle: Düzenli çalışan, tekrar yapan, soru çözüm tekniklerini bilen öğrencilerin yapabileceği sorulardan oluşan bir sınav yapılmıştır. Deney sorularında kullanılan “ulaşılabilir’’ ifadeleri öğrencinin bilgisini ölçmekten çok yorumlama, sonuç çıkarma becerilerini ölçmektedir. Sınavda, Merkezi Ortak Sınav 1 ‘e ait kazanımlara ilişkin sorular yer almamaktadır. Sınav soru dağılımı, ünitelerin kazanım yoğunluklarıyla örtüşmemektedir, sınavda son konulardan ağırlıklı olarak sorular sorulmuştur.

 

ORÇUN BARIŞ- BAHÇEŞEHİR KOLEJİ İNGİLİZCE BÖLÜM BAŞKANI

“İNGİLİZCE SORULARI BEKLENİLEN ŞEKİLDEYDİ”

2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılı 2. Dönem Merkezi Ortak Sınavı İngilizce sorularının dağılımları ve kazanımları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan kazanımlara ve müfredata uygundur. Uygulanan Merkezi Ortak Sınav’da karşılıklı konuşma ve okuduğunu anlama becerilerini ölçer nitelikte ve bunlara ek olarak öğrencilerin çıkarımlar yapmaları gereken soruların ağırlıkta olduğu gözlemlenmiştir. Sorular ayrıntılı bir şekilde incelendiğinde, beklendiği gibi 2. TEOG kazanımlarına odaklanıldığı görülmektedir. Genel anlamda, düzenli bir çalışma programına sahip öğrencilerin doğru cevaplara ulaşabilecekleri nitelikte bir sınavdır.

Test edilen kazanımlar ve soru dağılımı aşağıdaki tablodaki gibidir;

KAZANIM

SORU SAYISI

Follow a phoneconversation

1

Describefutureplansandconcerns

1

Understandhighfrequencywordsrelatedtocommunication

1

Describetheirobligations, feelingsanddislikes

1

Clarifythemselvesand ask forclarification

1

Ask andanswerquestionsaboutpreferences

1

Express theirpreferenceabouttouristdestinationsandgivereasons

1

Exchange information on topicsrelatedtotourism

1

Makesimplecomparisonsaboutdifferenttouristattractions

1

Understandsimpletexts on communication

1

Write aboutresponsibilitiesandobligations at homeandschool

1

Describeandcomparesports, activitiesandgames

1

Understandsimpletextsaboutdailyresponsibilities.

1

Understandthetextsaboutadventures, sportsandactivities

3

Understandsimpletexts on communication

3

Acceptandrefuseinvitations

1

 

FERDA GENÇEL - BAHÇEŞEHİR KOLEJİ SOSYAL BİLGİLER BÖLÜM BAŞKANI

“BİR KAHRAMAN DOĞUYOR” I. ÜNİTEDEN SORU GELMEDİ

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sorularını içerik bakımından incelediğimizde 20 sorunun ünite dağılımı şöyledir:

Ünite Adı

Soru Sayısı

Bir Kahraman Doğuyor

-

Milli Uyanış: Yurdumuzun İşgaline Tepkiler

1

Ya İstiklal Ya Ölüm

6

Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar

6

Atatürkçülük

7

 

Merkezi Ortak Sınav-2’de, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde dikkati ilk çeken 1. Üniteye ait konularla ilgili doğrudan bir soru gelmese de bu ünite Atatürkçülük ünitesi ile bağlantılı olarak sorulmuştur. Sınav kazanımlara uygun, Mebders ve çalışma kitaplarında yer alan metinlerden seçilmiş olduğu görülmüştür. Soruları incelediğimizde özellikle Atatürk ilke ve inkılaplarına ait konuların birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğu söylenebilir. Sınavın genelinde soruların bilgiyi yorumlama düzeyinde olduğu görülmektedir.

Sınavda iki sorunun öğrencileri zorlayabileceği nitelikte olduğu söylenebilir. I. İnönü Savaşı ile ilgili soruda, Londra Konferansı’na çağrılma nedeni ve sonucunu doğru ayırt edemeyen öğrenciler hata yapabilirler. Ayrıca “halkçılık” ilkesinin değerlendirildiği soruda “eşit gelir” ifadesi öğrenciler için sorunun çözümünü zorlaştırmıştır.

Sınav genel olarak değerlendirildiğinde geçen seneki sınava göre bu senenin sorularının daha açık ve net olduğu görülmektedir. Sınavdan önceki süreçte düzenli çalışan, tekrar yapan,  farklı soru kalıplarına alışkın ve kavram bilgisine sahip olan öğrencilerin rahatlıkla yapabildiği bir sınav olduğu söylenebilir. Sınava hazırlık sürecimizde uyguladığımız sınavlar, verdiğimiz ödevler ve ders içi uygulamalar soruların çözümünde öğrencilerimize kolaylık sağlamıştır. EGE BASIN GRUBU haber, aliağa, güncel,

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78