• BIST 8236.68
  • Altın 1664.543
  • Dolar 27.2943
  • Euro 28.8503
  • İzmir 27 °C

​LYS sonrası kariyer karmaşası

​LYS sonrası kariyer karmaşası
Foça Haberleri / Aliağa Haber / Ege Hakimiyet Gazetesi / Demokrat Foça Gazetesi / Günaydın Ege / Alfa Tivi /
LYS SONRASI ÇOKTAN SEÇMELİ KARİYER KARMAŞASI
Foça Haberleri / Aliağa Haber / Ege Hakimiyet Gazetesi / Demokrat Foça Gazetesi / Günaydın Ege / Alfa Tivi /
LYS 2014 için tercihler 7 – 17 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılacak. Peki, hayatlarının belki de en önemli kararını vermeye hazırlanan yaklaşık bir buçuk milyon genç doğru tercihi yapabilecek mi? 
 
Tercih döneminin sağlaması niteliğindeki psikometrik testler, gençlerin ilgi duydukları ve başarılı oldukları alanları tespit ederek gelecekte yaşanacak mesleki sorunlara bugünden çare oluyor. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Şeyda Özdalga, DBE’nin bu alanda uyguladığı 16 PF Kişilik ve Mesleğe Yönlendirme Envanteri’ni anlatıyor. 
 
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklamasının ardından yaklaşık 1 buçuk milyon öğrenci için tercih telaşı başladı. 7 – 17 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılacak üniversite tercihleri için bazı öğrenciler bölüm ve okul isimlerini çoktan kafasında belirledi. Ancak ikinci ya da üçüncü tercihleri için kafa karışıklıkları yaşayan üniversite adayı sayısı da hiç de az değil.
 
Bu önemli karar öncesi kuşkusuz gençlerin gelecekteki mesleklerini seçerken gerçekten ne olmak istediklerini belirlemesi gerekiyor. Öyle ki sırf bu dönemde moda olduğu için ya da aile ısrarı nedeniyle yapılan yanlış bir tercih gençlerin ileride mutsuz ve mesleğinde başarısız kişiler olmasına neden oluyor.
 
Kurumsal ve bireysel danışmanlık alanında hizmet veren DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, geliştirdiği Kariyer Gelişim Projesi ile gençlere kariyerlerini belirlemede yol gösteriyor. DBE tarafından geliştirilen ve sekiz farklı aşamadan oluşan Kariyer Gelişim Projesi, diğer adıyla Mesleki Yönlendirme Projesi, gençlere uygulanan özel test ve envanterlerle onların yetenekleri, kişilik özellikleri ve mesleki ilgilerinin farkına varmasını amaçlıyor. 
 
Önce kendini tanı!
Gençlerin iş yaşamında hangi özellikleriyle öne çıkacağı konusunda bilinç oluşturan DBE Kariyer Gelişim Projesi 16 PF Kişilik ve Mesleğe Yönlendirme Envanteri (KİM) kapsamında yapılan testlerin ilk ayağını; okuduğunu anlama, yorumlama, analiz etme ve eleştirel düşünme gibi kriterlerin dikkate alındığı Sözel Yetenek Testi oluşturuyor. Diğer bir aşama olan Sayısal Yetenek Testinde ise matematiksel işlemleri verilen süre içerisinde çabuk ve doğru yapabilme yeteneği ölçümleniyor. Böylelikle gençler sözel becerinin baskın olduğu iletişim, halkla ilişkiler vb. alanlara mı yoksa sayısal yeteneğin öne çıktığı finans, işletme gibi alanlara mı yönelmesi gerektiğini daha iyi kavrıyor. 
Soyut yeteneğin ölçümlendiği Soyut Kavrama Testi; mühendislik ve teknik mesleklere yatkınlığın ölçümlendiği Mekanik Yetenek Testi ve üç boyutlu algılamaya, görsel alana, estetik yaratıcılığa yönelik mesleklere yatkınlığını belirleyen Mekânsal Algı Testi ise öğrencilerin başarılı oldukları ve ilgi duydukları alanları iş yaşamına uyarlayabilme özelliğini ortaya çıkaran diğer testler arasında yer alıyor. 
 
 
16 PF - KİM Nedir?
Testlerin, klasik yöntemlerin yanı sıra www.dbe-online.com adresi üzerinden online olarak uygulanabildiğini anlatan DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Şeyda Özdalga böylesine önemli bir tercih döneminde gerçekçi hedef oluşturma gerekliliğine dikkat çekiyor. 
“Sosyal alanı güçlü kişinin bilgisayar programcılığı mesleğini seçmek istemesi ya da analitik becerileri olmayan gencin genetik mühendisliğini hedeflemesi gerçekçi olmayabilir” diyen Özdalga, bu sorunu çözmek için 11 - 22 yaş arası gençlere 16 PF Kişilik ve Mesleğe Yönlendirme Envanteri (KİM), 16 yaş ve üzeri içinse 16 PF Kişilik 
 
Envanteri uyguladıklarını anlatıyor. 
Özdalga, “16 PF Kim envanteri dışadönüklük, endişe düzeyi, gerçekçilik, bağımsızlık, oto-kontrol gibi genel kişilik özellikleri ve sıcakkanlılık, problem çözme, strese tolerans, baskınlık, canlılık, kurallara bağlılık, sosyal girişkenlik, duyarlılık, ihtiyatlılık, soyuta odaklılık, ketumluk, kendini sorgulama, değişimlere açıklık, kendine yeterlilik, mükemmeliyetçilik, gerginlik gibi temel kişilik kategorilerinde gencin bulunduğu durumu tespit eder. Kişilik özelliğine göre belirlenen meslek kategorilerinden gerçekçi, geleneksel, girişimci, sosyal, sanatçı, araştırmacı alanların hangilerinin ön planda olduğu belirlenir. Yaşadığı sorunlara bağlı olarak risk alanları ile başarılı olacağı genel yetenekler tespit edilir” dedi. 
Envanterin içerisinde yer alan tüm testlerin uygulanması, değerlendirilmesi ve raporlanmasının DBE uzmanları tarafından yapıldığını anlatan Özdalga, “Kariyer Gelişim Projesine başvuran gençler, testler sonrasında DBE bünyesindeki profesyonel uzmanlar tarafından verilen mesleki koçluk hizmeti ile kendilerine en uygun alanların farkına varıyor ve tercihlerini düzenleyebiliyor” dedi. 
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, uzmanları ve uzmanlık konuları hakkında bilgi almak için: 
www.dbe.com.tr  www.dbe-online.com.tr adresleri ziyaret edilebilir.
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nü sosyal medyadan izlemek için:
http://www.linkedin.com/in/DavranisBilimleriEnstitusu 
http://www.facebook.com/DavranisBilimleriEnstitusu
https://twitter.com/DBEdbe
 
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Hakkında
DBE, bireylerin ve kurumların değişim ve gelişim süreçlerine destek olur. DBE, pozitif psikoloji çerçevesinde, çocuk ve genç ve yetişkinlere bireysel terapi, kurumlara danışmanlık ve eğitim hizmetleri verir. DBE, psikoloji mesleğinin Türkiye'de gelişimi doğrultusunda, araştırmalar yapar, sistemler kurar, uzmanlara özel ve halka açık eğitim programları oluşturur. 1985 yılında Psikolog Emre Konuk tarafından kurulan Enstitü, terapistler ve kurumsal danışmanlardan oluşan geniş uzman kadrosuyla, çeyrek asırdır bireylere ve kurumlara psikolojik değerlendirme, değişim ve gelişim alanında hizmet vermektedir:
DBE Psikolojik Danışmanlık Merkezleri: 
DBE Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi 
DBE Yetişkin ve Aile Psikolojik Danışmanlık Merkezi
DBE Psikolojik Travma Merkezi
DBE Kurumsal Gelişim Merkezi:
Ölçme-Değerlendirme Araçları ve Uygulamaları
Kişisel ve Kurumsal Gelişim Programları
Yetkinlik Değerlendirme ve Yetenek Yönetimi
 
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78